CZYNNOŚCI NOTARIALNE

    Zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r., Nr 189 poz. 1158 z późniejszymi zmianami), notariusz dokonuje następujących czynności:

  1. sporządza akty notarialne;
  2. sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
  3. podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
  4. podejmuje czynności związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i z tymczasowym przedstawicielem w zakresie udziału małżonka przedsiębiorcy w przedsiębiorstwie, na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. poz. 1629 oraz z 2019 r. poz. 1495);
  5. sporządza poświadczenia;
  6. spisuje protokoły;
  7. sporządza protesty weksli i czeków;
  8. przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
  9. sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
  10. sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  11. składa wnioski o wpisy w księgach wieczystych wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisów w księdze wieczystej;
  12. sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.

    Notariusz przyjmuje na przechowanie pieniądze i papiery wartościowe wyłącznie w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością (art. 108 ustawy – Prawo o notariacie), przy czym pieniądze – na specjalne konto bankowe oraz wszelkiego rodzaju dokumenty, nawet w kopertach zamkniętych (art. 106 ustawy – Prawo o notariacie).

Tajemnica notarialna.

    Notariusz zobowiązany jest zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne i obowiązek ten trwa nawet po odwołaniu z pełnionej funkcji.

    Wyjątkiem od zachowania tajemnicy jest sytuacja, gdy notariusz składa zeznania jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo ważnemu interesowi prywatnemu. W tych wypadkach, od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić notariusza Minister Sprawiedliwości. Obowiązek zachowania tajemnicy nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – w zakresie określonym tymi przepisami.

    Tajemnica notarialna dotyczy informacji pisemnych oraz innych dokumentów. Wypis aktu notarialnego można wydać tylko osobom, które w tym akcie brały udział lub osobom w akcie wskazanym.

    W przypadkach prawem przewidzianych, notariusz przesyła sądom i innym organom państwowym, informacje o sporządzonych dokumentach oraz wypisy i odpisy tych dokumentów. Przy nabyciu własności nieruchomości notariusz ma obowiązek przesłać wypis aktu notarialnego, Sądowi prowadzącemu księgę wieczystą oraz przesłać odpis aktu notarialnego organom prowadzącym ewidencję gruntów i budynków.

    Informacji ustnych o dokonanych czynnościach, notariusz może jedynie udzielić instytucjom i osobom, które mają prawo otrzymać wypisy dokumentów stwierdzających te czynności.

    Notariusz przy sporządzaniu aktów notarialnych ma obowiązek pobrać od stron czynności, podatki oraz opłaty sądowe (art. 7 ustawy – Prawo o notariacie). Notariusz ma obowiązek uzależnić sporządzenie aktu notarialnego, od uprzedniego uiszczenia należnych podatków i opłat sądowych.