KOSZTY CZYNNOŚCI NOTARIALNYCH

   Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn co oznacza, że ma obowiązek obliczyć, pobrać od strony zobowiązanej do zapłaty i wpłacić do urzędu skarbowego, podatki należne od dokonywanych przed nim czynności. Podatki te stanowią dochody gmin.

   Notariusz ma obowiązek obliczyć, pobrać i przekazać właściwemu sądowi, opłaty sądowe od składanych przez niego, wniosków o wpisy w księgach wieczystych. Opłaty sądowe stanowią dochody Skarbu Państwa.

   Notariuszowi, za dokonanie czynności notarialnej, przysługuje wynagrodzenia (taksa notarialna).

I. PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH.

   Podatkowi temu podlegają w szczególności umowy i zmiany umów sprzedaży, zamiany, pożyczki, dożywocia, działu spadku i zniesienie współwłasności w przypadku ustalenia spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, umowy spółki i ich zmiany, przy czym przewidzianych jest szereg zwolnień z tego podatku.

   Przy umowach sprzedaży, zamiany i dożywocia podatek ten stanowi najistotniejszą część kosztów.

II. PODATEK OD SPADKÓW I DAROWIZN.

   Podatkowi temu podlega w szczególności nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny, polecenia darczyńcy, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku, nieodpłatnej renty, nieodpłatnego użytkowania, nieodpłatnej służebności osobistej, przy czym przewidzianych jest szereg zwolnień z tego podatku, z których jedno, aktualnie najistotniejsze i całkowite, obejmuje nabycie pomiędzy członkami najbliższej rodziny (małżonkowie, rodzice, dzieci, wnuki, dziadkowie, rodzeństwo; nie obejmuje teściów, zięcia, synowej, małżonków rodzeństwa).

   Ponadto, notariusz ma obowiązek uzależnić dokonanie czynności notarialnej dotyczącej rzeczy lub praw majątkowych nabytych wcześniej z tych tytułów, od uprzedniej zgody naczelnika urzędu skarbowego albo od przedstawienia zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, że podatek nie należy się, został zapłacony albo uległ przedawnieniu.

III. OPŁATY SĄDOWE.

   Wysokość opłat sądowych określona jest w art. 42 – 48 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w przypadku, gdy notariusz ma obowiązek złożyć wniosek o dokonanie wpisów księgach wieczystych, w związku z dokonaną czynnością notarialną.

   Każdy wniosek podlega odrębnej opłacie a więc łączna wysokość opłat stanowi wielokrotność kwot określonych w ustawie.

IV. WYNAGRODZENIE NOTARIUSZA (taksa notarialna).

   Wynagrodzenia notariusza (taksa notarialna) określone jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej i, w nieznacznym zakresie, w przepisach szczególnych. Do kwot taksy należy doliczyć podatek od towarów i usług, aktualnie w stawce 23%.